فواید پیاز برای سلامتی

این نکته باید در نظر گرفته شود که هر لایه اى از پیاز فواید خاص خودش را دارد و به همین دلیل باید در وعده هاى غذاییتان از تمام لایه هاى آن استفاده کنید.

لایه اول: این قسمت داراى آنتى باکتریال، فیتو نوترینت و آنتى اکسیدان میباشد.
لایه دوم: از نظر ویتامین C، پتاسیم، فسفر، منگنز، مس و فیبر هاى غذایى غنى هستند.
لایه سوم: دلیلى که مردم هنگام بریدن پیاز گریه مى کنند این است که پیاز داراى محتویات سولفور دار است که باعث جلوگیرى از بیمارى پارکینسون میشود. همچنین قند خون را تنظیم مى کند، و از بیمارى هاى قلبى عروقى و نیز سرطان جلو گیرى مى کند.

پنج مورد از فواید پیاز که مهم تر از بقیه هستند به قرار زیر است:

مبارزه با التهاب

علت اصلى براى اکثر بیمارى ها التهاب است و فاکتور هاى غذایى و محیطى بسیارى وجود دارند که باعث آن مى شوند.محققان بسیارى از سرتاسر جهان ادعا کردند که پیاز داراى phytochemical هایى است که با التهاب مبارزه مى کند. همچنین پیاز در درمان آرتریت، آسم، و سایر بیمارى هاى تنفسى بسیار کارامد است.

کاهش تب

براى کاهش تب، تنها چیزى که باید انجام دهید این است که نصف پیاز را در هر یک از جوراب هایتان در طول شب قرار دهید. وقتى که صبح از خواب بلند میشوید احساس متفاوتى خواهیدکرد. و نیز میتوانید پیاز را به سوپ اضافه کرده و بخورید.

سم زدایى

بنابر مطالعه انجام شده در ژورنال پزشکى گوارش و کبد، مصرف پیاز و زردچوبه، باهم واکنش شیمیایى انرژى زایى را در بدن ایجاد مى کنند که باعث مرگ سلول هاى پیش سرطانى مى شوند.در این مطالعه در چهار نفر از بیماران پس از طى سه ماه، تعداد سلول هاى تومورى کاهش پیدا کردند و البته یک عارضه جانبى نیز دارد که باعث اسهال خفیفى خواهد شد.

سلامتى قلب

همانطور که میدانید ما پیاز هاى قرمز داریم و علت قرمزى آنها به خاطر وجود رنگدانه خاصى به نام آنتو سیانین است. علاوه بر این داراى خاصیت آنتى اکسیدانى است که توانایى کاهش LDL خون را دارد.

در نتیجه موجب کاهش بیمارى هاى قلبى عروقى مى شود. به علت وجود مواد سولفور دار، ریسک سکته هاى مغزى و قلبى کاهش مى یابند و این کار را از طریق جلوگیرى از ایجاد توده توسط پلاک ها در خون و در نتیجه مسدود شدن آن انجام مى دهند.

سوختگى پوست

پیاز همچنین مى تواند باعث تسکین درد و التهاب شود و موجب جلوگیرى از تشکیل تاول در پوست شما مى شود. تمام کارى که شما باید انجام دهید این است که یک پیاز تازه بریده شده را بر روى پوست تازه ملتهب خود قرار دهید و منتظر التیام سریع آن باشید.