در فاصله‌ی حدود ۵۰۰ هزار سال نوری از زمین، سحابی عجیب و مرموزی وجود دارد که دمای متوسط آن فقط ۱ کلوین (منفی ۲۷۲.۱۵ درجه سانتی‌گراد یا منفی ۴۵۷.۸۷ درجه فارنهایت) است که به‌عنوان سردترین مکان جهان شناخته می‌شود.

دانشمندان دهه‌هاست که تلاش می‌کنند، توضیحی برای دلیل سردتر بودن این ابرهای گازی غیرانعطاف از خود فضا تهی پیدا کنند. اما آن‌ها اکنون می‌گویند که توضیحی برای این سرمای شدید یافته‌اند، آن‌ها می‌گویند که ستاره‌ای دیگر درون این ستاره در حال مرگ فرورفته است.

به عقیده‌ی اخترشناسان، سحابی بومرنگ یک سحابی پیش سیاره‌ای است که مرحله‌ی گذار زندگی ستاره‌ای خود از یک غول سرخ به یک سحابی سیاره‌ای قرار دارد. در این فرآیند، یک پوسته‌ی درخشان گاز یونیزه از ستاره به فضای اطراف پخش می‌شود.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که خورشید ما هم طی چند میلیارد سال آینده پس از اتمام سوخت هیدروژن خود به این روند دچار می‌شود. به این ترتیب، خورشید ابتدا به یک غول سرخ متورم بدل می‌شود و سپس به مرحله‌ی پیش سیاره‌ای می‌رسد که بیش از ۱۰ هزار سال طول می‌کشد و پس از آن پوسته خارجی‌اش به بیرون پرتاب می‌شود و تشکیل یک سحابی سیاره‌ای را می‌دهد.

هسته‌ی جدید خورشید به سرد و کوچک شدن ادامه می‌دهد و به یک کوتوله‌ی سفید تبدیل می‌شود. کوتوله‌ی سفید به ستارگانی گفته می‌شود که سوخت هسته‌ای پایداری ندارند. با وجودی که ستاره‌های کوتوله سفید داغ هستند، اما طی میلیاردها سال، تمام گرمای خود را از دست می‌دهند و به ستارگانی سرد و مُرده تبدیل می‌شوند.

اخترشناسان بر این باورند که سحابی بومرنگ بسیار سرد است، چرا که بر اساس داده‌های آرایه‌ی میلی‌متری یا زیر میلی‌متری بزرگ آلما (ALMA) در صحرای آتاکاما در شیلی، این سحابی، ستاره‌ی کوچک‌تر همراه خود را به درون خود کشیده و مواد این غول سرخ به‌صورت جریان گاز و غبار بسیار سردی به بیرون فرستاده‌ شده‌اند. این نخستین باری است که اخترشناسان موفق به محاسبه دقیق، سن، وزن و انرژی یک سحابی شده‌اند.