از همه‌ی ویتامین‌ها استفاده نکنید!

پس از سال‌ها، محققان هنوز هم موفق به ارائه ی شواهد محکمی برای اثبات مفید بودن استفاده از ویتامین ها نشده‌اند و در واقع تحقیقات اخیر نشان می دهند که استفاده از بعضی ویتامین ها می‌تواند برای سلامتی مضر باشد و احتمال بروز شماری از سرطان‌ها را افزایش دهد و یا باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

بنابراین نیازی به استفاده از همه ی ویتامین ها نیست. در ادامه، به بررسی ویتامین‌های ضروری و غیرضروری برای استفاده می پردازیم.

از مولتی ویتامین ها استفاده نکنید

شما می‌توانید همه‌ی مواد مغذی بدن خود را با یک رژیم غذایی مناسب بدست آورید؛ بنابراین نیازی به استفاده از مولتی ویتامین‌ها نیست.در سال‌های گذشته محققان و پزشکان اعلام می‌کردند که استفاده از مولتی ویتامین‌ها برای حفظ سلامتی حیاتی هستند.

برای مثال استفاده از ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی و ویتامین A برای بهبود و حفظ قدرت بینایی مورد نیاز هستند. اما در واقع تحقیقات اخیر نشان می دهند که این ویتامین ها در مواد غذایی مصرفی‌مان به مقدار کافی و برای تامین نیاز بدن وجود دارند و استفاده‌ی بیش از اندازه از آن‌ها می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

ویتامین D برای مصرف مناسب است

استفاده از ویتامین D برای استحکام استخوان ها مورد نیاز است. اگرچه منابع غذایی چندانی برای این ویتامین وجود ندارد ولی نور خورشید می‌تواند باعث ساخته‌شدن آن در بدن شود؛ با این وجود در زمستان و در غیاب نور خورشید، منبع مناسبی برای این ویتامین وجود ندارد و استفاده از مکمل‌های ویتامین D توصیه می شود.

آنتی‌اکسیدان ها برای استفاده مناسب نیستند

ویتامین های C، A و E جزو آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که ارتباط مستقیمی میان مصرف مقادیر بیش‌ از نیاز این ویتامین‌ها و ابتلا به انواع سزطان‌ها وجود دارد. بهتر است به جای استفاده از این ویتامین‌ها به صورت مکمل از انواع توت‌ها استفاده کنید.

ویتامین C برای استفاده مناسب نیست

تحقیقات نشان داده اند که مقادیر بالای ویتامین C تقریباً هیچ کاری برای جلوگیری از سرماخوردگی انجام نمی دهد و در واقع مقادیر بالای این ویتامین می تواند باعث ایجاد سنگ‌های کلیه‌ی دردناک شود. بهتر است به جای استفاده از این ویتامین به صورت مکمل، از مرکبات مانند پرتقال استفاده کنید.

استفاده از ویتامین B۳ را متوقف کنید

برای سال‌های بسیاری اینطور به نظر می رسید که استفاده از این ویتامین به درمان موارد بسیاری از جمله آلزایمر یا بیماری های قلبی کمک می کند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که نه تنها استفاده از آن در درمان بیماری های قلبی موثر نیست، بلکه موجب ایجاد عفونت، مشکلات کبدی و خون ریزی داخلی می شود. ماهی تن و سالمون منابع مناسبی برای این ویتامین هستند.

از ویتامین E استفاده نکنید

تحقیقات نشان داده‌اند که مقادیر بالای این ویتامین می تواند باعث ابتلا به سرطان‌های مختلفی از جمله سرطان پروستات شود. به جای استفاده از مکمل های دارویی این ویتامین می‌توانید از سبزیجات به رنگ سبز پررنگ مانند اسفناج استفاده کنید.

از زینک استفاده کنید

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که برخلاف ویتامین C که درواقع نقش موثری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد، زینک (روی) می‌تواند به طرز قابل توجهی موجب پیشگیری از سرماخوردگی شود.

استفاده از اسیدفولیک برای زنان باردار توصیه می شود

اسید فولیک نوعی از ویتامین B است که بدن برای ساخت سلول‌های جدید به آن نیاز دارد. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند استفاده از اسید فولیک می‌تواند موجب ایجاد بارداری در افرادی که بخواهند، شود. زنان باردار نیز به علت افزایش میزان مصرف بدنشان نیاز به استفاده از اسیدفولیک دارند.